Назад до результатів
Дані реєструПостанова Верховного Суду · Касаційний кримінальний судСправа № 727/5464/19 · 20.10.2020
ЄДРСР

Судове рішення · Постанова

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Справа №
727/5464/19
Дата
20 жовтня 2020 р.
Суддя
Марчук Олександр Петрович
  • ч. 1 ст. 115 КК

Джерело: дані реєстру

Обов'язковий висновок

Висновок щодо застосування норми права

Висновок щодо застосування норми праваРезультат ще не прочитано. Висновку щодо застосування норми права ми в цій постанові поки не знайшли.
Не є обов'язковим висновком щодо застосування норми права

Мотиви Верховного Суду

Мотиви Верховного СудуРезультат ще не прочитано. Мотиви можна прочитати в повному тексті нижче.

Що вирішив суд

Ми ще не прочитали це рішення. Текст нижче — повний і незмінений, як його опублікував реєстр.

Текст рішення

Оригінал у реєстрі

Рішення знеособлене держателем реєстру: імена учасників замінено на позначки на кшталт ОСОБА_1. Ми не деанонімізуємо їх.

Постанова

Іменем України

20 жовтня 2020 року

м. Київ

справа № 727/5464/19

провадження № 51-3694км20

Верховний Суд  колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого                                   ОСОБА_1 ,

суддів                                               ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,

прокурора                                       ОСОБА_5 ,

в режимі відеоконференції

захисника                                       ОСОБА_6 ,

розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7 на ухвалу судді Чернівецького апеляційного суду від 26 червня 2020 року.

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанції обставини

За вироком Першотравневого районного суду м. Чернівців від 21 травня

2020 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 1 ст. 115 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 9 років.

Ухвалою судді Чернівецького апеляційного суду від 26 червня 2020 року апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7 на вирок Першотравневого районного суду м. Чернівців від

21 травня 2020 року повернуто апелянту, як таку, що подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку.

Як указано в ухвалі, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 395 КПК України апеляційну скаргу на вирок може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Також відповідно до положень п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України апеляційна скарга повертається, якщо вона подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення. Проте зазначених вимог захисник не дотримався, оскільки апеляційна скарга подана після закінчення строку встановленого нормами

ст. 395 КПК України, тобто після закінчення строку на апеляційне оскарження та без порушення питання про поновлення цього строку.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник порушує питання про скасування оскаржуваної ухвали і призначення нового розгляду в суді апеляційної інстанції.

В обґрунтування своєї вимоги, захисник зазначає, що скористався правом на апеляційне оскарження у межах встановленого ст. 395 КПК України строку, а тому рішення суду про повернення скарги є незаконним.

Позиції інших учасників судового провадження

Від учасників судового провадження заперечення на касаційну скаргу

не подавались.

У судовому засіданні захисник та прокурор виступили на підтримку поданої касаційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, думку захисника та прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження, обговоривши викладені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що скарга захисника підлягає задоволенню з таких підстав.

Мотиви Суду

Право особи на апеляційне оскарження спрямовано насамперед на реалізацію права на справедливий суд гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Забезпечення такого права є однією з важливих гарантій ухвалення правосудного рішення у кримінальному провадженні.

Відповідно до вимог ст. 24 КПК України кожному гарантується право                                 на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Апеляційна скарга на вирок місцевого суду згідно з вимогами з п. 1 ч. 2 ст. 395 КПК України подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для особи, яка перебуває під вартою, в цей же строк із моменту вручення їй копії судового рішення.

Також відповідно до положень п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України апеляційна скарга повертається, якщо вона подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.

З огляду на положення пунктів 5, 7 ст. 115 КПК України, при обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк; якщо закінчення строку, що обчислюється днями або місяцями, припадає

на неробочий день, останнім днем цього строку вважається наступний за ним робочий день.

Відповідно до вимог ст. 116 КПК України, зокрема, передбачено, що строк не вважається пропущеним, якщо скаргу або інший документ здано до закінчення строку на пошту або передано особі, уповноваженій їх прийняти, а для осіб, які тримаються під вартою або перебувають у медичному чи психіатричному стаціонарі, спеціальній навчально-виховній установі, – якщо скаргу або інший документ подано службовій особі установи до закінчення строку.

Повертаючи апеляційну скаргу захиснику, суд виходив із того, що вказану скаргу подано з пропуском встановленого законом строку та без порушення питання про поновлення цього строку.

Проте такі висновки суду апеляційної інстанції, на думку колегії суддів,

не ґрунтуються на вимогах кримінального процесуального закону та матеріалах кримінального провадження.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, вирок Першотравневого районного суду м. Чернівців було ухвалено 21 травня

2020 року. В судовому засіданні 21 травня 2020 року захисник був присутній та в той же день отримав копію вироку. Отже, днем закінчення строку для апеляційного оскарження вироку є 20 червня  2020  року (вихідний день - субота), то останнім днем цього строку вважається наступний за ним робочий день – 22 червня 2020 року (понеділок). Цього ж дня захисник подав апеляційну скаргу на вирок Першотравневого районного суду м. Чернівців від 21 травня

2020 року до поштового відділення, що підтверджується даними Укрпошти про відстеження поштового відправлення за трекінгом та фіскальним чеком про  поштове відправлення рекомендованим листом до Першотравневого районного суду м. Чернівців.

З огляду на наведене вище захисником не порушено строку апеляційного оскарження згідно з п. 1 ч. 2 ст. 395 КПК України.

Таким чином, ухвалюючи рішення про повернення апеляційної скарги захисника суддя апеляційного суду не врахував вказаних обставин і тим самим порушив вимоги кримінального процесуального закону, у зв`язку з чим касаційна скарга захисника є обґрунтованою та підлягає задоволенню, ухвала судді апеляційного суду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК України підлягає скасуванню із призначенням нового розгляду в суді апеляційної інстанції, під час якого суду слід перевірити апеляційну скаргу на відповідність вимогам ст. 396 КПК України та ухвалити законне й обґрунтоване судове рішення із дотриманням вимог кримінального процесуального закону.

Керуючись статтями  433, 434, 436, 438, 441 КПК України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7  задовольнити.

Ухвалу судді Чернівецького апеляційного суду від 26 червня 2020 року про повернення апеляційної скарги захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7 на вирок Першотравневого районного суду

м. Чернівців від 21 травня 2020 року скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1                             ОСОБА_2                           ОСОБА_3

Це не юридична консультація. Перевіряйте текст постанови в реєстрі за посиланням угорі.

А як вирішували справи, схожі на вашу?

Підберемо рішення за вашою статтею та обставинами, покажемо, чим вони завершувались і який строк типовий.

Перевірити мою справу