Судове рішення · Постанова
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
- Справа №
- 661/336/18
- Дата
- 24 січня 2019 р.
- Суддя
- Макаровець Алла Миколаївна
- ч. 4 ст. 296 КК
- ч. 1 ст. 345 КК
Джерело: дані реєстру
Висновок щодо застосування норми права
Мотиви Верховного Суду
Що вирішив суд
Ми ще не прочитали це рішення. Текст нижче — повний і незмінений, як його опублікував реєстр.
Текст рішення
Оригінал у реєстріРішення знеособлене держателем реєстру: імена учасників замінено на позначки на кшталт ОСОБА_1. Ми не деанонімізуємо їх.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2019 року
м. Київ
справа № 661/336/18
провадження № 51-4333км18
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження за касаційною скаргою захисника ОСОБА_6 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 на ухвалу Апеляційного суду Херсонської області від 16 лютого 2018 року.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами обставини
Слідчий суддя Новокаховського міського суду Херсонської області постановив ухвалу від 2 лютого 2018 року про застосування щодо ОСОБА_7 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 296, ч. 1 ст. 345 Кримінального кодексу України, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
7 лютого 2018 року захисник ОСОБА_6 поштою відправив до Апеляційного суду Херсонської області апеляційну скаргу на вказану ухвалу слідчого судді.
За ухвалою судді апеляційного суду Херсонської області від 16 лютого 2018 року апеляційну скаргу повернуто захиснику у зв`язку з тим, що скаргу було подано після закінчення строку на апеляційне оскарження та без порушення питання про поновлення цього строку.
Вимоги заяви і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник посилається на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд апеляційної скарги в суді апеляційної інстанції.
На обґрунтування своїх доводів зазначає, що апеляційну скаргу суд повернув безпідставно. Вважає, що строк апеляційного оскарження не порушено, оскільки він має обчислюватися з наступного дня після оголошення рішення, а саме з 3 лютого 2018 року, тому останнім днем цього строку вважається 7 лютого 2018 року.
Захисник стверджує, що строк оскарження пропущений не був у зв`язку з тим, що він 7 лютого 2018 року відправив апеляційну скаргу цінним листом з описом вкладення поштою до Апеляційного суду Херсонської області, про що є відповідний відтиск штампа на поштовому відправленні.
Позиції учасників судового провадження
У судовому засіданні прокурор підтримала вимоги касаційної скарги.
Мотиви Суду
Відповідно до п. 3 ч. 2, абз. 1 ч. 3 ст. 395 Кримінального процесуального кодексу України (далі — КПК) апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді може бути подано протягом п`яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Зі змісту матеріалів кримінального провадження вбачається, що 2 лютого 2018 року слідчий суддя Новокаховського міського суду Херсонської області постановив ухвалу про застосування щодо ОСОБА_7 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 296, ч. 1 ст. 345 Кримінального кодексу України, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.Копію ухвали підозрюваний ОСОБА_7 отримав 2 лютого 2018 року, про що свідчить його розписка (а.п. 105).
З огляду на положення п. 5 ст. 115 КПК при обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк.
З урахуванням зазначеного, відповідно до положень, передбачених п. 5 ст. 115, п. 3 ч. 2, абз. 1 ч. 3 ст. 395 КПК, останнім днем подачі апеляційної скарги є 7 лютого 2018 року.
У частині 1 ст. 116 КПК визначено, що процесуальні дії мають виконуватися у встановлені цим Кодексом строки. Строк не вважається пропущеним, якщо скаргу або інший документ здано до закінчення строку на пошту або передано особі, уповноваженій їх прийняти.
Як убачається з наданих матеріалів кримінального провадження, апеляційна скаргазахисника ОСОБА_6 надійшла до Апеляційного суду Херсонської області 12 лютого 2018 року (вх. № 1784 від 12 лютого 2018; (а.п. 2—4). Водночас згідно з поштовим штемпелем на описі вкладення у цінний лист, який міститься в матеріалах провадження, апеляційну скаргу направлено саме 7 лютого 2018 року(а.п. 1).
Захисник на підтвердження своїх доводів щодо безпідставного повернення його апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді надав суду касаційної інстанції:
- копію опису вкладення до листа до Апеляційного суду Херсонської області із поштовим штемпелем від 7 лютого 2018 року;
- копію фіскального чекавід 7 лютого 2018 року.
Суддя Апеляційного суду Херсонської області ухвалою від 16 лютого 2018року апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 на вищевказану ухвалу слідчого судді повернув у зв`язку з пропущенням встановленого законом строку на апеляційне оскарження та відсутністю клопотання про поновлення цього строку. Водночас зі змісту ухвали апеляційного суду вбачається, що апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді Новокаховського міського суду Херсонської області від 2 лютого 2018 року ОСОБА_6 направив згідно із відтиском штампа на поштовому відправленні 7 лютого 2018 року.
Отже, апеляційний суд не врахував можливостей подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді протягом п`яти днів з дня її оголошення і правил обчислення процесуальних строків, тобто належним чином не дослідив питання, чи пропустив ОСОБА_6 строк апеляційного оскарження ухвали слідчого судді.
Таким чином, суд апеляційної інстанції не дотримавсявимог статей 115, 116, 395, 399 КПК, чим допустив істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, що відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК є підставою для скасування ухвали апеляційного суду.
З огляду на наведене касаційна скарга захисника ОСОБА_6 підлягає задоволенню, ухвала апеляційного суду — скасуванню, а кримінальне провадження — призначенню на новий розгляд у суді апеляційної інстанції, під час якого апеляційному суду необхідно врахувати наведене та прийняти законне й обґрунтоване рішення.
Керуючись статтями 369, 412, 419, 433, 434, 436, 438, 441, 442 КПК, Суд
ухвалив:
Касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 задовольнити.
Ухвалу Апеляційного суду Херсонської області від 16 лютого 2018 року про повернення апеляційної скарги захисника ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Новокаховського міського суду Херсонської області від 2 лютого 2018 рокущодо ОСОБА_7 скасувати.
Призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Це не юридична консультація. Перевіряйте текст постанови в реєстрі за посиланням угорі.
А як вирішували справи, схожі на вашу?
Підберемо рішення за вашою статтею та обставинами, покажемо, чим вони завершувались і який строк типовий.
Перевірити мою справу